Patarimai perkantiems židinį ar malkinę krosnelę

Bendrovė „Jøtul“ turi didžiausią ir labiausiai patyrusių prekybos agentų tinklą pasaulyje. Pardavėjai padės jums viso pirkimo metu – nuo tada, kai svarstysite, kokį židinį pirkti, iki tada, kai naujas „Jøtul“ židinys bus paruoštas naudoti jūsų namuose. Kreipdamiesi į „Jøtul“ tinklo specialistus pradiniame etape sutaupysite ir pinigų, ir laiko. Prekybos atstovai suteiks jums naudingų patarimų atsižvelgdami į jūsų poreikius, gyvenimo situaciją ir, be abejo, finansines galimybes. Toliau rasite kelis klausimus, į kuriuos turite atsakyti prieš pirkdami židinį ar krosnelę.

Židinio galia

Kad židinys ar krosnelė teiktų malonią šilumą, jų dydis turi atitikti gyvenamąjį plotą ir šildymo poreikius. Jei ugniakuras per didelis, naudosite jį neefektyviai ir baigsis tuo, kad stiklas, kaip ir ugniakuro vidus, apsitrauks suodžiais. Jei židinys per mažas, jis bus perkraunamas ir jo tarnavimo trukmė sutrumpės.

Kad gerai patartų, „Jøtul“ pardavėjas turi žinoti, koks jūsų gyvenamasis plotas ir kokia jūsų namuose šilumos izoliacija. Paprastai laikoma, kad šilumos poreikis sudaro 60–70 vatų kvadratiniam metrui. Tačiau ši vertė gali būti didinama ar mažinama, priklausomai nuo izoliacijos rūšies, langų skaičiaus, patalpų aukščio ir kt.

Ventiliacija

Kad gerai funkcionuotų, židiniui reikia oro. Kamino trauka gali būti sutrikdyta, jei namai labai gerai užsandarinti ir apšiltinti arba mechaninė ventiliacija stipresnė už natūralią kamino trauką. Gali netgi susilpnėti židinio funkcionavimas. Rekomenduojamas sprendimas – tiekti išorės orą tiesiai į židinį.

Jei gyvenate name su gera šilumos izoliacija arba turite mechaninę ventiliaciją, svarbu, kad į tai atsižvelgtumėte planuodami įsirengti židinį.

Langai ir izoliacija

Senus namus, kur prasta šilumos izoliacija, reikia žymiai daugiau šildyti nei namus su gera izoliacija ir trijų stiklų paketo langais. Šilumos nuostolių apimtį jūsų namuose geriausiai žinote jūs, tačiau jei gyvenate mažame ar neseniai statytame name, svarbu pasirinkti tokį židinį, kuris gerai veikia žema galia. Tokių įrenginių pavyzdžiai: „Jøtul F 160“ serijos , „Jøtul F 305“ serijos ir „Jøtul F 520“ serijos modeliai, kurie optimaliai veikia esant net 3 kW galiai.

Kaminas

Dauguma rūpesčių dėl židinio ar krosnelės kyla todėl, kad blogai išmatuotas ar netinkamai veikia kaminas. Tam, kad ugniakuras funkcionuotų optimaliai, jis turi būti sujungtas su kaminu, kurio vidinis skersmuo didesnis nei dūmtakio išleidimo anga. Įrengimo ir naudojimo instrukcijose pateikiama informacija apie reikalingą trauką, užtikrinančią optimalų židinio veikimą.

Galioja taisyklė, kad vienas kamino metras sudaro keturis paskalius traukos. Nedaug židinių funkcionuoja esant mažiau kaip 12 paskalių. Aštrūs išlenkimai prie dūmtakio išleidimo angos sumažina trauką. Jei nesate tikri, kaip veikia jūsų kaminas, susisiekite su „Jøtul“ pardavėju arba kaminkrėčių asociacija, kad jums padėtų tai nustatyti. Taip pat kreipkitės pagalbos, jei atnaujinate seną kaminą arba įrengiate naują iš plieno ar perdirbtų medžiagų.

Kur įrengti židinį ar krosnelę

Skirtingi židiniai pasižymi skirtingomis ypatybėmis. Kai kurie suprojektuoti taip, kad gali stovėti šalia degiųjų medžiagų, o kitus galima statyti prie sienos tik prieš tai įrengus ugniasienę. Norint gauti eksperto nuomonę, patartina pateikti brėžinį, kuriame nurodyta židinio vieta dūmtakio kanalo, ugniasienės ir baldų atžvilgiu. Galbūt paaiškės, kad turite įrengti papildomą išorinę ugniasienę. Ją įtaisyti paprasta, o ji pati yra tik 5 cm storio.

Ugniakuro svoris ir grindų laikomoji galia

Dauguma „Jøtul“ malkinių krosnelių ir židinių gali būti montuojami nestiprinant pagrindo, tačiau dėl visa ko reikėtų įvertinti jų svorį. Pagal Lietuvoje galiojančias normas, pastate, kur gyvena viena šeima, kiekvienas pagrindo kvadratinis metras turi atlaikyti 150 kg apkrovą. Židinio masę reikia padalyti iš ploto, kurį dengia židinys, bei pridėti 0,6 m kiekviena kryptimi.

Taigi, židinio, kurio pagrindas 0,5 x 0,5 m, masė veikia (0,6 +0,5 + 0,6 m) x (0,6 + 0,5 + 0,6 m) = 2,89 m² ploto paviršių. Tuomet maksimalus židinio svoris, kai dar nereikia stiprinti pagrindo, yra 433 kg (2,89 m 2 x 150 kg/m 2 ). Tačiau jei židinys bus papildomai apkaltas ar turės papildomos įrangos, gerokai padidinančios jo masę, pvz., akumuliacinį šilumokaitį, vandens šilumokaitį, būtina kreiptis į statybos konstruktorių dėl pagrindo sutvirtinimo. Jei Jums tai atrodo per sudėtinga, kreipkitės į mūsų specialistus.

Montavimas

Lietuvos įstatymai nedraudžia židinį ar malkinę krosnelę montuoti savarankiškai. Tačiau rekomenduojame patikėti židinio montavimą profesionalui. Paprastai, montuojant laisvai stovinčią krosnelę, reikia sumokėti dviem asmenims už keturias penkias darbo valandas. Mūsų įmonės rekomenduojami meistrai ne tik paruoš bei transportuos ugniakurą, bet ir užkurs jį pirmąjį kartą bei instruktuos, kaip toliau kūrenti bei prižiūrėti židinį ar krosnelę. Židinio montavimas gali trukti vos kelias valandas, o kartais net kelias dienas, priklausomai nuo projekto masto ir įrengiamo židinio ar krosnelės tipo.

Prieš pradedant montuoti pasirūpinkite, kad kaminkrėtys patikrintų kaminą ir nurodytų židinio prijungimo vietą.
„Jøtul“ ketaus krosnelėms ir židiniams suteikia 10 metų garantiją. Būtina atminti, kad ši garantija galioja tik tuomet, kai ugniakurą montuoja „Jøtul“ sertifikuoti specialistai.

Patvirtinimas, tikrinimas ir techninė priežiūra

Jeigu krosnelę ar židinį įrengė sertifikuoti meistrai, sveikiname – jūs jau galite sėkmingai naudoti ugniakurą.
Jeigu krosnelę ar židinį įrengė nesertifikuoti meistrai, prieš pradedant naudoti naują židinį rekomenduojame patikrinti jo įrengimą. Šią paslaugą jums gali suteikti ir mūsų specialistai – nustatysime židinio įrengimo kokybę, taip pat patarsime dėl židinio naudojimo, techninės priežiūros ir profilaktikos.

Dokumentų saugojimas

Židinio ar krosnelės techninis pasas yra svarbiausias jūsų ugniakuro dokumentas. Svarbu jį saugoti visą naudojimosi laikotarpį. Prireikus detalių ar remonto, mūsų meistrai tiksliai žinos, ugniakuro technines specifikacijas ir galės greitai užsakyti reikiamas detales ar atsakyti į jūsų klausimus.

Seno židinio ar krosnelės demontavimas

Daugelis pardavėjų siūlo seno židinio ar krosnelės demontavimo paslaugą. Norvegijoje dažną seną „Jøtul“ židinį galima išlydyti ir perdirbti į naują, šiuolaikišką. Patariame atsinešti seno židinio nuotrauką į parduotuvę, kad pardavėjai įvertintų, kiek kainuos jo demontavimas.

Jei reikia įdėti daug darbo ir ardyti plytų konstrukcijas, kaina gali šiek tiek padidėti. Jums taip pat suteiksime informacijos apie galiojančias taisykles ir apie veiksmus, susijusius su tomis taisyklėmis. Seną židinį galite ardyti ir savarankiškai. Tačiau svarbu prisiminti, kad senoji anga turi būti tinkamai uždengta, jei jos naujam židiniui nereikės.

Kiti patarimai

Kaip išsirinkti tinkamos galios židinį?

Paskaičiuoti labai paprasta. Įprastai skaičiuojama, kad šilumos poreikis sudaro 60–70 vatų/kv.m. Ši vertė gali keistis įvertinus statinio izoliaciją, langų skaičių, patalpų aukštį. Suteikti visą informaciją ir rasti geriausią sprendimą jums…

Ar galima įrengti kaminą ir židinį A klasės name?

Praėjusių metų pabaigoje įsigalioja A klasės energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams. Ar žinojote, kad A klasės pastatams netinka įprasti židiniai, kurie orą kūrenimui imdavo iš patalpos? Šios klasės pastatams…

Kaip valyti ir prižiūrėti židinį ir malkinę krosnelę?

„Jøtul“ rekomenduoja reguliariai atlikti ir ugniakuro, ir kamino techninę priežiūrą. Kai židinys ar malkinė krosnelė yra švarūs, ugnis matoma puikiai, o mediena sudega geriau ir švariau. Be to, jei ugniakurą kūrenate sausa geros kokybės mediena ir reguliariai valote dūmtakį, sumažinate suodžių užsidegimo, galinčio pakenkti kaminui, riziką. Tinkamai techniškai prižiūrimi židiniai ir krosnelės tarnauja ilgiau ir daug metų teikia nuostabių potyrių.

Kaip deginti medieną?

Norvegų rašytojas Larsas Myttingas knygoje „Viskas apie medieną“ (norvegiškai „Hel ved“) pataria, kas svarbiausia deginant malkinę medieną. Ši knyga sulaukė didelio populiarumo Norvegijoje ir kitose Europos šalyse

Kodėl „Jøtul“ renkasi ketų?

„Jøtul“ židinius ir malkines krosneles iš ketaus gamina nuo 1853 metų. Ši medžiaga atlaiko aukštą temperatūrą ir staigius jos pokyčius. Būtent todėl „Jøtul“ renkasi ketų židiniams, kaip automobilių gamintojai renkasi ketų varikliams gaminti.

Kaip uždegti ugnį?

Kartais uždegti ugnį sudėtinga. Tie, kurie atvažiuoja į šaltą poilsio namelį žiemą, žino ne vieną būdą, kaip įžiebti liepsną. Tačiau būdas turi būti patikimas: uždegti ugnį lengvai ir saugant aplinką.