Kaip valyti ir prižiūrėti židinį ir malkinę krosnelę?

„Jøtul“ rekomenduoja reguliariai atlikti ir ugniakuro, ir kamino techninę priežiūrą. Kai židinys ar malkinė krosnelė yra švarūs, ugnis matoma puikiai, o mediena sudega geriau ir švariau. Be to, jei ugniakurą kūrenate sausa geros kokybės mediena ir reguliariai valote dūmtakį, sumažinate suodžių užsidegimo, galinčio pakenkti kaminui, riziką. Tinkamai techniškai prižiūrimi židiniai ir krosnelės tarnauja ilgiau ir daug metų teikia nuostabių potyrių.

Kasdienę techninę priežiūrą nesunku atlikti ir pačiam – tam nereikia nei brangios įrangos, nei specialių įgūdžių. Be to, pagal Lietuvos įstatymus, židiniai, kūrenami kietuoju kuru (mediena) ir išmetantys dujas, turi būti tikrinami ir valomi mažiausiai kas tris mėnesius. Tai atlieka įgalioti kaminkrėčiai. Toliau pateikiame kelis paprastus „Jøtul“ ir patyrusių kaminkrėčių patarimus.

1 patarimas

Suodžių valymas nuo židinio stiklo

Visi „Jøtul“ gaminiai turi vadinamąją „Air wash“ sistemą, kuri leidžia degimo metu išlaikyti stiklą švarų. Jei stiklas apsitraukia suodžiais, paprastai užtenka trumpai intensyviai padeginti malkas ir prilipusios prie stiklo dalelės dėl aukštos temperatūros bei valymo sistemos išdega.

Jei stiklas vis tiek apsinešęs, patariame atlikti tokius veiksmus: sudrėkinkite suglamžytą laikraščio gabalą ir atsargiai priglauskite jį prie pelenų ant židinio dugno; pelenais aplipusia laikraščio puse nuvalykite stiklą. Jeigu reikia, kartokite šį veiksmą, kol pašalinsite nuo stiklo visus suodžius. Tada sausai nuvalykite suodžių likučius švaria laikraščio skiaute. Šis būdas neteršia aplinkos, yra efektyvus ir pigus.

2 patarimas

Pelenų išsėmimas

Daugelis žmonių išsemia pelenus per dažnai. Ant židinio ar malkinės krosnelės dugno turėtų likti šiek tiek pelenų. Šis sluoksnis izoliuoja ir apsaugo dugną bei po juo esančias grindis nuo deginančios ugnies šilumos. Nemažai kas įsitikino, kad ugnį lengviau uždegti, jei ant ugniakuro dugno yra likę medžio anglių. Pelenai – tai nedegios medžio liekanos, daugiausia mineralai.

Kadangi pelenai turi gerų izoliacinių savybių, ugniakuro dugne mažų žaižaruojančių angliukų galime rasti praėjus kelioms valandoms, o kartais net kelioms dienoms po ugnies užgesimo. Dėl šios priežasties svarbu pelenus pilti į metalinį kibirą su metaliniu dangčiu. Nepilkite pelenų į šiukšlyną, kol nebūsite tikri, kad pelenuose neliko žarijų. Pelenų negalima kompostuoti, bet galima naudoti kaip trąšą, jei jų susidarė sudegus švariai, chemiškai neapdorotai medienai.

3 patarimas

Periodinė židinių ir malkinių krosnelių techninė priežiūra

„Jøtul“ rekomenduoja bent kartą per metus išimti skiriamąją plokštę bei vidines plokštes ir patikrinti jų būklę. Taip pat apžiūrėkite, ar nepažeistos grotelės ir apatinė plokštė. Šepetėliu nuvalykite nuo jų ir likusios degimo kameros dalies suodžių likučius. Vidinės dalys taip pat dėvisi ir jas kartais reikia keisti, priklausomai nuo židinio naudojimo intensyvumo bei dažnumo. Tarpiklius aplink stiklą bei dureles irgi reikia tikrinti, jei jie nebetinkami – pakeisti.

4 patarimas

Kamino ir ugniakuro valymas

Fredas Ekbergas, dirbantis Oslo (Norvegija) priešgaisrinės apsaugos departamente, mano, kad visus židinius reikia valyti bent kartą per sezoną, o kaminą – kartą per tris mėnesius. Jei jūs ar jus aptarnaujantis kaminkrėtys pastebėsite, kad kaminas apsitraukė suodžiais labiau nei įprastai, reikia jį valyti dažniau.
Būtina palaikyti židinio ir kamino švarą, norint medieną deginti ekologiškai ir išvengti suodžių užsidegimo, kas gali pakenkti kaminui ar net tapti pastato gaisro priežastimi. Židiniuose be švaraus degimo sistemos susidaro gerokai daugiau suodžių nei šiuolaikinėse malkinėse krosnelėse, turinčiose švaraus degimo sistemą (CB). Drėgna mediena – dar vienas suodžių šaltinis. Kaminkrėtys, pastebėjęs didelį suodžių kiekį, paaiškins, kaip tinkamai deginti, ir pasiūlys, kokių priemonių imtis.

Kiti patarimai

Kaip išsirinkti tinkamos galios židinį?

Paskaičiuoti labai paprasta. Įprastai skaičiuojama, kad šilumos poreikis sudaro 60–70 vatų/kv.m. Ši vertė gali keistis įvertinus statinio izoliaciją, langų skaičių, patalpų aukštį. Suteikti visą informaciją ir rasti geriausią sprendimą jums…

Ar galima įrengti kaminą ir židinį A klasės name?

Praėjusių metų pabaigoje įsigalioja A klasės energinio naudingumo reikalavimai naujai statomiems pastatams. Ar žinojote, kad A klasės pastatams netinka įprasti židiniai, kurie orą kūrenimui imdavo iš patalpos? Šios klasės pastatams…

Kaip deginti medieną?

Norvegų rašytojas Larsas Myttingas knygoje „Viskas apie medieną“ (norvegiškai „Hel ved“) pataria, kas svarbiausia deginant malkinę medieną. Ši knyga sulaukė didelio populiarumo Norvegijoje ir kitose Europos šalyse

Kodėl „Jøtul“ renkasi ketų?

„Jøtul“ židinius ir malkines krosneles iš ketaus gamina nuo 1853 metų. Ši medžiaga atlaiko aukštą temperatūrą ir staigius jos pokyčius. Būtent todėl „Jøtul“ renkasi ketų židiniams, kaip automobilių gamintojai renkasi ketų varikliams gaminti.

Kaip uždegti ugnį?

Kartais uždegti ugnį sudėtinga. Tie, kurie atvažiuoja į šaltą poilsio namelį žiemą, žino ne vieną būdą, kaip įžiebti liepsną. Tačiau būdas turi būti patikimas: uždegti ugnį lengvai ir saugant aplinką.

Patarimai perkantiems židinį ar malkinę krosnelę

Bendrovė „Jøtul“ turi didžiausią ir labiausiai patyrusių prekybos agentų tinklą pasaulyje. Pardavėjai padės jums viso pirkimo metu – nuo tada, kai svarstysite, kokį židinį pirkti, iki tada, kai naujas „Jøtul“ židinys bus paruoštas naudoti jūsų namuose. Kreipdamiesi į „Jøtul“ tinklo specialistus pradiniame etape sutaupysite ir pinigų, ir laiko. Prekybos atstovai suteiks jums naudingų patarimų atsižvelgdami į jūsų poreikius, gyvenimo situaciją ir, be abejo, finansines galimybes.
Toliau rasite kelis klausimus, į kuriuos turite atsakyti prieš pirkdami židinį ar krosnelę.