Kodėl „Jøtul“ renkasi ketų? | Tolvita
Patarimai  >  Kodėl „Jøtul“ renkasi ketų?

Kodėl „Jøtul“ renkasi ketų?

„Jøtul“ židinius ir malkines krosneles iš ketaus gamina nuo 1853 metų. Ši medžiaga atlaiko aukštą temperatūrą ir staigius jos pokyčius. Būtent todėl „Jøtul“ renkasi ketų židiniams, kaip automobilių gamintojai renkasi ketų varikliams gaminti.

„Jøtul“ ketus gaunamas perdirbant metalo laužą, superkamą iš vietinių pardavėjų. Jis išlydomas ir išvalomas, papildomas anglimi ir kitomis besilydančiomis medžiagomis. Pasiekusi reikiamą temperatūrą išlydyta geležis analizuojama gamyklos laboratorijoje Kråkerøy (Norvegijoje), o prireikus papildoma reikiamomis medžiagomis, kol tampa garsiosios „Jøtul“ kokybės. Tada liejimo automatas supilsto skystą geležį į formas iš specialaus smėlio, kuriose ji sustingsta, kad vėliau virstų naujoviškomis „Jøtul“ malkinėmis krosnelėmis. Po to „Jøtul“ gamyklos darbuotojai patikrina ir apžiūri kiekvieną detalę, o visus ugniakurus surenka bei apšlifuoja rankomis.

Tinka naudoti esant ekstremaliai temperatūrai

Ketaus malkinių krosnelių dalys liejamos formose. Ketus – labai stabili medžiaga, kuri neišsikreipia ir nekeičia formos veikiama aukštos temperatūros. Palyginti su kitomis medžiagomis, ketus yra itin tvirtas; tuo galima įsitikinti ir kasdieniame gyvenime – pilant šaltą vandenį ant įkaitusios ketaus keptuvės ir skardinės kepimo formos.

Nepaisant to, kad jos pagamintos, galima sakyti, iš tos pačios medžiagos, į temperatūros pokyčius reaguoja visiškai skirtingai – skardinis indas deformuojasi, o keptuvė išlaiko pradinį pavidalą.

Formuojama medžiaga

Ketus liejamas į trimates (3D) formas. Todėl galima pagaminti dalis, kurių konstrukcija tiksli iki smulkmenų, turi sudėtingų kampų, kraštų ir įvairių raštų. Dėl tokių detalių gerėja gaminių kokybė – tiek vizualiai, tiek funkcionaliai. Gaminių detalės yra vientisos ir tvirtos, be sujungimų ir suvirinimo siūlių, todėl eksploatuojant gaminį jos ne taip greitai susidėvi. O susidėvėjus jas lengva pakeisti.

Ilgalaikio vartojimo medžiaga

Dėl tų pačių priežasčių, dėl kurių automobilių gamintojai nusprendžia gaminti variklio blokus iš ketaus, „Jøtul“ malkinėms krosnelėms ir židiniams irgi renkasi ketų. Tiekiant gaminį, kuris turėtų tarnauti vienai ar daugiau kartų, negalima eiti į kompromisus dėl medžiagų kokybės. Liejyklos darbas brangus, reikia daug investuoti. Be to, kiekvieno atskiro židinio tobulinimas reikalauja didesnių investicijų į formas. Užtat rezultatas – gaminys, kuriuo galima džiaugtis ilgus metus.

Keičiamos dalys

Tiek ketaus krosnelės, tiek židinio kapsulės susideda iš keleto tarpusavyje sujungtų dalių. Tarp visų jų dedama karščiui atspari mastika, kad gaminys būtų visiškai sandarus. Galimybė pakeisti bet kurią dalį ir puikios garantinės sąlygos leidžia džiaugtis „Jøtul“ gaminiu ilgus metus.

Dėmesys antrinėms medžiagoms ir aplinkosaugai

„Jøtul“ produkcija gaminama gamykloje, anksčiau vadintoje „Kråkerøy Verk“, Fredrikstade, Norvegijoje. Kiekvieną dieną metalo laužo gaunama iš vietinių metalo laužo prekybos agentų. Jis išlydomas ir paverčiamas naujais, moderniais židiniais. Gamyba vyksta vidury gyvenamojo rajono, todėl aplinkosaugos, išmetamųjų teršalų kiekio ir triukšmo lygio reikalavimai labai griežti. Turint omenyje minėtus dalykus ir faktą, kad mediena –atsinaujinantis ir CO 2 išmetimo atžvilgiu neutralus šilumos šaltinis, galima tvirtai teigti, jog rinkdamiesi „Jøtul“ gaminius, saugote aplinką ir klimatą.

 
Palyginti